Covid-19 ve Eğitim

Covid-19 Pandemisi hayatımıza aniden girdi ve tüm dönüştürücülüğü ile kısa sürede rutin akışımızın odağına yerleşti. Görünen o ki pandemiyle gelen yeni alışkanlık ve tedbirlerimiz bir süre daha hayatımızın parçası olacak. Zaman yeni piklere belki başka salgınlara hazır olma zamanı… Ne yazık ki çocuklarımız bu süreçten en olumsuz etkilenenlerden oldu. Sokağa çıkamama, akranlarıyla bir araya gelememe, Covid’in getirdiği yeni aile düzenleri sebebiyle duygusal ve sosyal öğrenme kapasitelerinin karşılanamaması gibi beklenmedik koşullarla karşılaştılar. Kaybolan çocukluğun telafisi yok ve bu kaygılar da aileler tarafından yoğun olarak hissediliyor.

Çocuklarımızın öğrenme, akranlarıyla vakit geçirme, oyun oynama haklarını yeni koşullara en uygun şekilde hayata geçirmek amacıyla Yıldız Çocuk Anaokulu’nda neler yaptığımızı, onların bu süreçteki sosyal ve bilişsel öğrenmelerini nasıl desteklediğimizi, Covid-19 Yönetim sürecini ne şekilde ele aldığımızı aşağıdaki metin aracılığıyla paylaşmak istiyoruz.

Temmuz 21 Sonrası ve ’20-’21 Eğitim Öğretim Yılı

Okula Giriş ve Çıkışlar

Ebeveynlerin okula girişini eskiden olduğu gibi bina kapısı yerine, dış bahçe kapısı ile sınırladık, dış kapı önüne yerleştirdiğimiz rengarenk işaretlemeler ve baskılarımız ile sınırlar ve sosyal mesafe kurgumuza atıf yaptık.

Sosyal mesafe ve MEB yönergelerinde de açıkça belirtilen farklı sınıflardaki çocukların ve yetişkinlerin birbirine temas etmemesi için iki ayrı giriş ve çıkış kurguladık. Okulumuzun birbirinden bağımsız çokça giriş-çıkışı olması ve var olan fiziksel kapasitesi bu konuda önemli bir avantaj sağladı.

Her gün okul girişinde çocuk kabulü sırasında, öğlen saatinde ve akşamüstü çıkışlarında temassız ateş ölçerlerimizle çocuklarımızın ateşini ölçüyoruz. Ateş ölçümü sonrası ‘hoşgeldin kolonyası’ ise eski geleneklerimizi canlandırmış olduk.

Kolonya sonrası içeri giren çocuğumuzun üstünü değiştirerek, yol kıyafetleri ile okulda vakit geçireceği kıyafetin farklı olmasını sağlıyoruz.

Sınıf İçi Önlemler

MEB’in sınıfların maksimum kapasitesine dair yönergesi doğrultusunda 2020-2021 eğitim dönemi için çocuk kontenjanımızı 67’den 30 çocuğa düşürdük.

Yüksek tavanlı ve geniş pencereli sınıflarımızda doğal havalandırmayı maksimumda kullanıyoruz. Okulumuzda klima kullanımı yok. Kullanımda olan iki bahçe ve terasımız ile açık ve temiz hava koşullarında tüm günlerini yaşıyor.

Okuldaki bütün sınıfları boşaltarak dip köşe her noktanın dezenfeksiyonunu en etkin şekilde sağladık ve bunun devamlılığı için bir temizlik personeli daha aldık. Bu personeli ortak kullanım alanları, oyuncaklar,vb.. günde iki kere dezenfekte etmesini sağladık.

Daha önce işbirliği ve etkileşimi geliştirmek için paylaşımlı olarak kullandığımız boya malzemelerinin de kişiselleştirilmesini sağladık. Artık her çocuğumuzun kendine ait bir kalemliği ve boya kalemleri var.

Covid-19 Beslenme Önlemleri

Pandemi döneminde beslenme çok daha fazla önem kazandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre de bağışıklığı güçlendirdiği bilimsel olarak ortaya konulan 3 başlıktan biri malum beslenme. (Diğer ikisi egzersiz ve uyku )

Paketleri içeri almadan önce alkolle dezenfekte ediyoruz.

Mutfakta tüm sebze ve meyveleri karbonatlı suyla yıkıyoruz.

Minimum teması sağlamak adına her grup tüm yemeklerini bahçede yiyor.

Okul Personeli için Covid-19 Önlemleri

Tüm çalışanlarımız okula geldiklerinde kıyafetlerini değiştiriyor.

Okula gelindiğinde tüm çalışanların ateşleri, maskeler takılı bir şekilde Okul Müdürü tarafından ölçülüyor ve kayıt altına alınıyor.

Tüm okul çalışanlarımız MEB yönergelerinde de belirtildiği şekilde maske kullanıyor.

Çalışanlarımızın COVID-19 enfeksiyonu ve korunma yolları hakkında farkındalıklarını yapılan bilgilendirmelerle sürekli güncelliyoruz.

Okul Genelindeki Diğer Önlemler

Sınıflar arası geçişi engellemek için alt ve üst kat tuvaletleri de iki gruba ayırdık, bu şekilde gruplar birbirlerinin tuvaletini kullanmıyorlar.

Açık havada geçirdiğimiz vaktin mümkün olduğunca uzun olmasını planladık ve günlük akışı buna göre yeniden düzenledik. Duvarsız Okul olma yolundayız. Her zaman kullandığımız doğa ve açık hava artık en uzun vakit geçirdiğimiz alan.

Gün içerisinde hastalık belirtisi gösteren bir çocuğumuzun olması halinde, izolasyonunu sağlayarak ebeveynini bekleyebileceği bir oda hazırladık. Bu odanın renkleri ve ortamıyla çocuğun o anki kaygısını sakinleştiren, keyifle vakit geçirebileceği ve temizliğinin rahatlıkla ve etkin şekilde yapılabileceği, diğer çocukların kullanım alanıyla minimum temasta ve çıkışa en yakın noktada olmasına özen gösterdik.

Uykuya ihtiyacı olan çocuklarımızı ise kampetleri 1.5 metre aralıklarla yerleştirilmiş şekilde istirahat edebilecekleri şekilde düzenledik. Çarşaflar temizlik için haftalık periyotlarda ebeveynlere teslim ediyor ve aileleri doğru hijyen koşullarına dair bilgilendiriyoruz.

El yıkama, hijyen kuralları ve sosyal mesafe ile ilgili olarak okul içine; gerek çocuklarımızın hazırladığı gerekse konuya özel tasarlanmış afişler astık.

Okuldaki tüm ortamların gerek günlük temizlikleri gerekse Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği içeriklerle yapılan yüzey dezenfeksiyonlarını hassasiyetle planladık. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesinden yardım aldık.

Profesyonel dezenfeksiyon operasyonlarımızın sıklıklarını artırdık.

Sınıf temizlikleri sırasında kullanılacak olan, her sınıfa özel bezlerden kimyasallara kadar tüm malzemeleri hassasiyetle belirledik.

Tüm giriş, çıkış ve ortak alanlarımıza, su ve sabuna o an erişilememe ihtimaline karşı el dezenfektanları yerleştirdik.

Şu ana dek aldığımız tüm bu önlemler ve süreçte gerek olması durumunda geliştireceğimiz yeni tedbirlerle seni kucaklamaya hazırız… Seni bekliyoruz ve çok özlüyoruz…

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Okulumuzda çocuklarımızın, gelişim özellikleri, ilgili ve yetenekli olduğu alanlar, davranış ve uyum konusundaki durumları sürekli gözlenmekte ve periyodik olarak ailelerle yapılan toplantılarda kendi