Çocuk ve Resim

Çocukların kendini ifade etme şekilleri vardır. Her çocuk farklı dillerle anlatır düşünce ve fikirlerini. Çoklu zeka kuramından öğrendiğimiz gibi her çocuğun farklı yetenek ve ilgi alanları vardır. Şarkı ile, çizim ile ya da davranışları ile... Ama her çocuk resim çizebilir ve hayallerini, yaşantılarını kağıda dökebilir. Çok güzel resim yapmasına, şekiller oluşturmasına gerek yoktur çocuğu anlamak için. Önemli olan kullandığı renk, şekil ve lekelerdir.

Resmin en olumlu yanı sonunda oluşan eser çocuğa ait özgün bir yapıttır. Özgürdür kendini ifade ederken. Her şekilde ortaya çıkan eserden dolayı ebeveynleri tarafından onaylanır, takdir görür ve özgüveni artar. Resim yapıp olumlu pekiştirenleri alan bir çocuk daha fazla öğe kullanarak (renk, biçim, leke, vs.) harikalar yaratmaya doğru ilerleyebilir.

Resim tekniklerini ve temel resim sanatını küçük yaşta öğrenmeye başlayan bireylerin kendilerine özgüvenlerinin artışı gözle görülür. Ebeveyn olarak mutlaka çocuğunuza resim eğitimi aldırmanızı ve başyapıtları küçük yaştan itibaren yavrularımıza tanıtmanızı tavsiye ederim. Resim heykel müzeleri, sanal gezilerle yurtdışı sanat eserlerini görmeleri ufkunu açacağından çocuğun resim sanatına ilgisi daha da artar ve belli mi olur evinizde bir ressam yetiştirmiş olabilirsiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Okulumuzda çocuklarımızın, gelişim özellikleri, ilgili ve yetenekli olduğu alanlar, davranış ve uyum konusundaki durumları sürekli gözlenmekte ve periyodik olarak ailelerle yapılan toplantılarda kendi

Covid-19 Pandemisi hayatımıza aniden girdi ve tüm dönüştürücülüğü ile kısa sürede rutin akışımızın odağına yerleşti. Görünen o ki pandemiyle gelen yeni alışkanlık ve tedbirlerimiz bir süre daha hayatı